Powyborczy Bełchatów 2024… i co dalej? (cz. 1)

Piszę ten tekst pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów na Prezydenta Miasta Bełchatowa. Nie może więc zabraknąć refleksji na temat ewentualnego wsparcia któregoś z kandydatów, którzy będą rywalizować ze sobą w dogrywce. To jednak wydaje mi się drugorzędne. Istotne jest to, co zrobimy jako mieszkańcy w powyborczej rzeczywistości miasta w dłuższej perspektywie.

Zacznijmy od wyników I tury wyborów prezydenckich:

 • Mariola Czechowska (popierana przez PiS) – 31,97%
 • Patryk Marjan (popierany przez Konfederację) – 38,36%
 • Arkadiusz Rożniatowski (popierany przez Koalicję Obywatelską) – 29,66%

Rozdział mandatów w Radzie Miejskiej:

 • KW Prawo i Sprawiedliwość – 7 radnych
  (Michał Wyczachowski, Paweł Warzyński, Sebastian Brózda, Łukasz Cieślak, Ewa Kępa, Karol Kowalski, Dariusz Kubiak)
 • KKW Koalicja Obywatelska – 9 radnych
  (Mirosław Mielus, Izabela Wrzosek, Joanna Zochniak, Krzysztof Zochniak, Arkadiusz Rożniatowski, Beata Żuraw, Joanna Zalejska, Marcin Rzepecki, Monika Selerowicz)
 • KWW Bełchatowianie (de facto Konfederacja) – 5 radnych
  (Bartłomiej Pieles, Patryk Marjan, Katarzyna Sidorczuk, Marcin Trojan, Mariusz Półbrat)
 • KWW Plus – 1 radny
  (Dariusz Matyśkiewicz)
 • KWW Marioli Czechowskiej – 1 radny
  (Łukasz Politański)

W wyborach głosowała połowa uprawnionych mieszkańców.

To bardzo ciekawa sytuacja, w której zadaję sobie kilka pytań. Pierwsze z nich to:

Czy i kogo wesprze w II turze Arkadiusz Rożniatowski i koalicja, którą wokół siebie zgromadził? Co zrobić ze swoim prawem do głosu i obywatelskim obowiązkiem głosowania?

Co zrobi Arkadiusz Rożniatowski i bełchatowska KO – nie wiem.

Jeśli o mnie chodzi, to nie widzę specjalnej potrzeby wspierania kogokolwiek z walczących w drugiej turze… mało tego, widzę realne zagrożenia takiego ruchu.

Po pierwsze, różnice w katalogach wartości są zbyt duże – granice podziałów zarysowane są daleko poza strefą dopuszczalnego kompromisu. To grozi „buntem” elektoratu KO, a w konsekwencji politycznym osłabieniem koalicyjnych radnych w przyszłości. Pomijam już fakt, że dla walczących kandydatów, wsparcie ze strony KO, to raczej pocałunek śmierci w oczach ich elektoratów i nie sądzę, żeby o nie zabiegali.

Po drugie, mając 9 radnych, największy klub radnych w Radzie Miasta jest skazany na jakieś negocjacje koalicyjne. Oficjalne wsparcie którejkolwiek ze stron w wyborach prezydenckich osłabi zdolność do takich rozmów. Poza wszystkim, wysoce prawdopodobna kohabitacja Prezydenta i Rady Miasta reprezentujących różne strony polityczne, może tylko wzmocnić klub KO.

A co z wyborcami Arka Rożniatowskiego w II turze?

Mogę powtórzyć to, co już napisałem w jednym z komentarzy na FB – KONIECZNIE iść na wybory! Zamanifestować swoją niezgodę oddając głos nieważny, np. przekreślając całą kartę do głosowania. A jeśli się chce trochę urozmaicić nudne życie Komisji Wyborczej, można dopisać kilka dosadnych, choć nie wulgarnych (!) słów komentarza. Osobiście polecam jakieś cytaty z Tuwima, Szpotańskiego czy Koterskiego.🙂

Ponieważ w komunikatach ogłaszających wyniki wyborów podaje się także ilość głosów nieważnych, jest to moim zdaniem stosowna forma uświadomienia przyszłemu Prezydentowi, że nie tylko jego zwolennicy zrzucają się na jej/jego pensję.

I to jest moja sugestia także dla tych, którzy w I turze nie głosowali!

W najbliższych wpisach znajdą się odpowiedzi na kolejne pytania które mnie nurtują, a między innymi:

 • Jak powinna wyglądać powyborcza aktywność moja i innych mieszkańców przywiązanych do wartości demokracji obywatelskiej?
 • Czego oczekuję od radnych Koalicji Obywatelskiej, za których trzymałem kciuki?

Jeśli macie na nie swoje odpowiedzi, piszcie o nich w komentarzach lub na priv.

Na koniec memento Wojciecha Młynarskiego pozostawione nam wszystkim, a politykom wszelkiej maści przede wszystkim. A nuż się komuś przyda?

+1
5
+1
0

Jeden komentarz do “Powyborczy Bełchatów 2024… i co dalej? (cz. 1)”

 1. Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować tu za Twoje działania. Będę polecał to miejsce i częściej wpadał, żeby przejrzeć nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *